Modra Jagoda…

jagody

Jagody, modre jagody albo po prostu borówki czarne są jeszcze w lesie i zapewne będą co najmniej do końca września. To kolejne darmowe bogactwo, które daje nam las. Jagody w lesie są tak powszechne, że dziwi mnie ich wysoka cena — nigdy nie kupiłbym ich w sklepie.
Wracając jednak do naszej borówki — jagody są nie tylko smaczne, ale wspomagają leczenie wielu chorób, na ten przykład działają przeciwbakteryjnie na bakterie z rodzaju salmonella czy gronkowce. Potrafią niszczyć chorobotwórcze drobnoustroje, badania zaś na zwierzętach wskazują, że zapobiega chorobom nowotworowym oraz hamuje ich rozwój. Te smaczne owoce wprawdzie są sezonowe, ale sezon trwa długo połowę lata i o jesień zahaczając ponadto jagody łatwo się przechowują zarówno mrożone czy suszone, czy w słoikach pod postacią kompotów soków, czy dżemów. W tym roku z każdego cotygodniowego zbioru powstają oczywiście pierogi, które zamrażam oraz soki, które pasteryzuję.

Prosto z pieca - jeszcze bez lukru

Prosto z pieca – jeszcze bez lukru

Nie byłoby jagodobrania, gdyby każdy zbiór nie kończył się pieczeniem jagodzianek. Przepis jest szalenie prosty:

Jagodzianki:
580gmąki
250 ml mleka
jedno jajko
łyżka cukru waniliowego
pół szklanki cukru
szczypta soli
drożdże żywe 17 gram
mąka ziemniaczana do jagód
i oczywiście jagody

Przygotowanie jest bardzo proste. Wyrabiamy ciasto, pozostawiamy do wyrośnięcia. Potem wałkujemy, wycinamy kółka, jak na pierogi. Jagody mieszamy z mąką ziemniaczaną, aby powstrzymać wyciekanie soku z naszych jagodzianek. Nadziewamy, nie żałując jagód bo to nie piekarnia. Przykrywamy lnianym ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce na jakieś 15-20 min. Następnie wkładamy do piekarnika i pieczemy. Na koniec robimy lukier najlepiej z cukru pudru i gotowe.


Produced by Lampart - comments disabled.