Gitara Alhambra 5P nie daj się zwieść sprzedawcom…

Rynek instrumentów muzycznych w Polsce nie jest wielki. W ogóle kultura muzyczna polaków jest jakaś taka… nijaka. Na czym opieramy ten wniosek?

Jeden z naszych czytelników zwrócił nam uwagę na ciekawe zjawisko wskazujące na niewiedzę brak kompetencji oraz ignorancję szeregu właścicieli sklepów, a nawet dystrybutorów instrumentów muzycznych w Polsce. Uważamy, że i tak ładnie ujął to w słowa, bo po sprawdzeniu można by odnieść wrażenie, że nie jest to lekceważenie czy ignorancja, a robienie klienta w balona.

Ruszyliśmy tropem, jaki nam wskazał. Rzecz tyczyła bardzo znanej marki hiszpańskich gitar — Alhambra. Manufaktura ta produkuje szereg modeli dobrej jakości gitar. Najpopularniejszy w Polsce – i nie tylko – jest model gitary 5P w cenie oscylującej od 3 tysięcy do 3,2 tysiąca złotych. Dystrybucją na terenie Polski zajmuje się firma AdaMusic z Czechowic-Dziedzic. Możemy się tego dowiedzieć z artykułu, zapewne sponsorowanego, na stronach infomusic.pl. Po wejściu na stronę owego dystrybutora odnajdujemy gitary interesującego nas producenta. Wybór w miarę imponujący, choć nie ukazujący pełnej oferty firmy Alhambra Ceny od kilkuset złotych do ok. 10 tysięcy. Z uzyskanych już wcześniej informacji wiemy, że Alhambra oferuje gitary, nawet w cenach kilkudziesięciu tysięcy złotych, należy też dodać, że te najdroższe są gitarami lutniczymi. Klikamy i wchodzimy na podstronę z opisem gitary Alhambra 5p . Jak widzimy na zdjęciu,  z zawartych informacji wynika, że gitara tawykonana jest:
alhambra ada1

  • Płyta wierzchnia: lity cedr
  • Tył i boki: mahoń
  • Podstrunnica: heban

Z ciekawości zerkamy na model tańszy 4P, podobnie i tu, informacja jest identyczna; tył i boki wykonane z mahoniu.

alhambra ada

Adamusic

Identyczne informacje znajdujemy np. w sklepach Fan w Szczecinie czy w sklepie Ambitmusic w Gdyni.

alhambra12134567

witryna sklepu Ambitmusic

 

 

I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na stronach innych sklepów w Polsce znajdują się odmienne informacje na temat tych modeli gitar. W sklepie guitarcenter.pl z Łodzi czy Pasja z Warszawy widnieje następujący opis:

  • Płyta wierzchnia: lity cedr czerwony lub Świerk
  • Boki i tył: laminowany palisander indyjski
  • Gryf: mahoń

Jak widać różnica w informacji, z jakich materiałów wykonane jest tak zwane pudło tej gitary, jest znaczna — palisander jest zdecydowanie twardszym drzewem od mahoniu i reprezentuje inne właściwości brzmieniowe. Nasz czytelnik zajrzał na stronę firmową Alhambry i stwierdził, że producent „upiera się”, iż pudła tych gitar wykonane są z laminatu palisandru.

Zastanawiające jest, jak Polski dystrybutor może popełnić taki błąd?

Nasz czytelnik, poszukujący gitary, zadzwonił do gdyńskiego sklepu Ambitmusic i zwrócił uwagę na powyższy błąd. Jednak dni mijały i zmian jakiś się spodziewał w informacji na stronie wymienionego sklepu nie zauważył. Postanowił zadzwonić do AdaMusic, dystrybutora rzczonych gitar. Tu przyjęto informacje, podziękowano i obiecano dokonać korekty błędnej informacji. Mijały tygodnie jednak ku zdumieniu naszego czytelnika, tu również zmiana nie została dokonana. Aby ustalić stan faktyczny i nie działać pochopnie przy tym całkowicie rozwiać wątpliwości naszego czytelnika, kontaktujemy się z hiszpańskim producentem przedmiotowych gitar. Uzyskana informacja od Customer Relations de Manufacturas Alhambra Pani Pilar Gisbert jest jednoznaczna; gitary z oznaczeniem P wykonane są z Indian resewood, czyli palisandru indyjskiego w formie litego drzewa bądz laminatu zaś gitary z oznaczeniem C wykonane są z itego mahoniu bąz laminatu. Po tej odpowiedzi zaciekawiło nas również ; dlaczego nikt nie informuje, że gitara alhambra 5P ma boki i tył jedynie laminowane – nie jest to lite drzewo takie jak np posiada gitara 7C classic?

Od tego momentu pytanie „jak polski dystrybutor AdaMusic mógł popełnić taki błąd” zostaje rozszerzone i brzmi; jak polski dystrybutor mógł popełnić błąd i dlaczego natychmiast go nie poprawił, dlaczego nie poinformował sklepów znajdujących się w jego sieci dystrybucyjnej. Trudno przecież teraz będzie się tłumaczyć, że działa nieświadomie. Co godne pochwały sklep Fan ze Szczecina po uzyskaniu informacji, natychmiast skorygował opis, nie oglądając się na polskiego dystrybutora Adamusic. Nic dziwnego, przecież każdy klient, który zakupił taką gitarę, został wprowadzony w błąd i może żądać zwrotu pieniędzy, powołując się na niezgodność towaru z umową.

Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej sklepom oferującym instrumenty muzyczne. Po wykonaniu szeregu telefonów oraz odwiedzin wielu stron internetowych możemy śmiało stwierdzić, iż informacje, jakie można uzyskać, są szczątkowe niedokładne wręcz nawet mylne. Sprzedawcy często nie orientują się w gatunkach drzew z jakich wykonuje się instrumenty nie wspomnieć o właściwościach. W asortymencie strun jest podobnie, brak jest konkretnych informacji, ograniczają się one najczęściej do ceny i zareklamowania konkretnego producenta. Z opisów nie można dowiedzieć się jakie przeznaczenie jest konkretnego modelu strun. Już tylko pobieżnie przeglądając strony producentów, można dowiedzieć się, że struny moga być; miękkie, średnie twarde czy przeznaczone np. do gry flamenco, blues jazz itp. Sprzedawcy nie są w stanie nawet powiedzieć jakie struny posiada dana gitara, nie wielu sprzedawców było w stanie odpowiedzieć, jakie struny fabrycznie posiadają gitary Alhambra, choć ta informacja znajduje się przy gitarze — D’Addario (EXP 44 Extra Hard Tension. Dlaczego sprzedawcy tego nie wiedzą? Dlaczego to, co my jesteśmy w stanie ustalić, bez wielkiego trudu w kilka minut nie jest ich zawodową wiedzą. Podsumowując – po dwóch dniach dysponujemy rzetelniejszymi informacjami niż niż osoby zajmujące się na co dzień dystrybucją czy sprzedażą tego asortymentu.

Tak więc drodzy klienci sprawdzajcie, co kupujecie — szukajcie informacji —  Nie słuchajcie, powtarzanych niczym mantrę, niepopartych informacji. Zastanówcie się też, nad tym, co mówią sprzedawcy, najpopularniejsza gitara nie musi znaczyć…lepsza. Zresztą jak sami stwierdzicie, obsługujący nas ludzie zawsze będą się wykręcać i maskować swoją niewiedzę tajemniczym: każdy ma swój gust, każda gitara inaczej brzmi, każdemu co innego się podoba — to panu, pani ma się spodobać, musi pani sama usłyszeć.

Idźcie do zawodowego muzyka — wystarczy nauczyciel z jakiejkolwiek szkoły — on Wam podpowie, o ile będzie uprzejmy, „w jakich markach szukać” i które modele zasługują na uwagę —  sprzedwca prawdopodobnie powtórzy slogany i stereotypy, które sam usłyszał wcześniej, będzie się również upierał, że gitara alhambra 4p czy 5p wykonana jest z machoniu. Może też wygłaszać teorie wyższości płyty wierzchniej wykonanej z cedru nad płytą wykonaną ze świerku lub odwrotnie. Wszystko można, jaki klient taka obsługa… chciałoby się rzec… Tak więc, kończymy jak na wstępie; kultura muzyczna społeczeństwa dostaje ocenę mierną zaś szereg sprzedawców w tym niektórzy dystrybutorzy – naganną.


Produced by Lampart and tagged , , , , , , , , , , , - comments disabled.