Jaskółcze ziele…

Jaskółcze zieleJaskółcze ziele — cóż to takiego? Najprościej mówiąc roślina z gatunku makowatych. Rośnie popularnie przy leśnych drogach i przychaciach. Kiedyś podstawowy zastosowaniem było leczenie problemów natury dermatologicznej jak pęcherze, krosty, kurzajki, pryszcze oraz grzybica i egzema. Aby usunąć kurzajki za pomocą jaskółczego ziela, należy zmiękczyć je ciepłą wodą z mydłem następnie natrzeć sokiem wyciekającym ze złamanej łodygi. Dzisiaj wiemy już, że jaskółcze ziele posiada wiele alkaloidów intensywnie działających na białka. Ich działanie powoduje rozkurczanie mięśni gładkich, regulując pracę układu pokarmowego, moczowodów, dróg żółciowych oraz rodnych. Tym samym, sok z jaskółczego ziela działa łagodząco na wszelkie skurcze, w tym bóle menstruacyjne. Posiada też działania grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciw wirusowe. Nawet leki powstrzymujące rozmnażanie się wirusa HIV zawierają alkaloidy pozyskiwane z tego ziela. Na koniec można dodać, że posiada też działanie przeciwalergiczne.
Dzisiaj postanowiłem udać się do lasu, aby zebrać trochę tej rośliny i przygotować kilka mikstur. Nie będę opisywał jak to się robi, bo, jako i Paulo Coelho nie polecam wykonywania nalewek czy maści osobom nieznającym „wiccańsiej magii” ich tworzenia i stosowania.

Zgonie z zaleceniami lekarzy w stosowaniu jaskółczego ziela nie wolno, przedawkować, ponieważ jest to roślina silnie trująca. Jej spożywanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Dawka dobowa nie powinna przekroczyć 30mg alkaloidów tej rośliny.


Produced by Uncategorized - comments disabled.