Różany dar…

platki-rozyKto z nas nie lubi pączków z różanym nadzieniem. U wielu pewnie są to niezapomniane smaki dzieciństwa. Nasze babcie ucierały płatki róży z cukrem. Dzisiaj już nie wiele osób zawraca tym sobie głowę a szkoda. Samo wykonanie nie jest ani skomplikowanie ni pracochłonne a wynik jest pachnący bardzo smaczny i nieporównywalny z tym znajdującym się w przemysłowych wypiekach. Płatki dziko rosnącej róży wbrew pozorom zbiera się też bardzo szybko. Warto też wiedzieć, że jadalne części róży to nie tylko płatki, ale również owoce, bardzo młode pędy oraz liście. Owoce są bardzo wartościowym składnikiem lekarskim stosowanym przy przeziębieniach, kruchości naczyń włosowatych kamicy nerkowej czy żółciowej. Najprostszy przepis na płatki róży to ucieranie. Zebrane płatki pozbawiamy białych końcówek – powodują gorycz – wrzucamy do moździerza wraz z cukrem i ucieramy, dodajemy sok z cytryny i gotowe. Stosunek płatków róży do cukru jest jak jeden do dwóch, sok z cytryny dodajemy wedle uznania. Można też zrobić tureckie konfitury:

Składniki:

płatki róży – dwie szklanki
cukier – dwie szklanki
woda – 1/2 szklanki
sok pomarańczowy – jedna łyżka

Cukier rozpuszczamy w wodzie i mieszamy z sokiem z pomarańczy wrzucamy płatki róży i stawiamy na małym ogniu. Mieszamy i podgrzewamy, aż płatki się rozpuszczą lekko schładzamy, wlewamy do słoiczków i zakręcamy.

Jeszcze ciekawszą formą wykorzystania płatków róży, jest zrobienie różanych omletów.

Składniki:

jajka – 3 sztuki,
cała garść płatków róży
olej – dwie łyżki
kopiasta łyżka mąki kukurydzianej

Jajka wbić do miski i wymieszać z płatkami, osobno rozrobić mąkę kukurydzianą z odrobiną wody i dodać do jajek. Na patelni rozgrzać olej, wlać ciasto i smażyć aż się zetnie.


Produced by Lampart - 1 komentarz.